Epiloog

Arvo Mägi

Ubuntu 19.04 lasti välja 18. aprillil 2019. a. See on populaarse distro 30. väljalase. 2019. a oktoobris tähistab Ubuntu oma 15. sünnipäeva. Ubuntu on laialdaselt kasutatav linuxi distro. Eelpaigaldatud Ubuntuga sülearvuteid pakub Eestis Dell. Alates Ubuntu 17.10-st loobus Canonical seni kasutatud unikaalsest Unity 7 töölauast ja võttis kasutusele GNOME töölaua, mis kohandati Unity töölaua sarnaseks. Canonical loobus laua- ja sülearvutite töölaua arendamisest, et kasutada vabanenud ressursse pilveteenuste ja serveritarkvara arendamiseks.

GNOME-ga olevat võimalik ainult armastuse või vihkamise suhe. Mina ei vihka GNOME töölauda, mulle ta lihtsalt ei meeldi. Kuigi olen Ubuntut pidevalt kasutanud selle ilmumisest alates, läksin üle KDE Plasma töölauale ja võtsin kasutusele Manjaro KDE distro. Viimane Ubuntu, mida kasutasin on 14.04 ja seda Cairo Dock töölauaga Unity asemel. Mulle meeldib, kui paneel on ekraani ülemisel serval, alumisel aga dokk programmide käivitusikoonidega. KDE Plasma töölaua korral on see lihtne, GNOME puhul tülikas kui mitte võimatu.




KDE töölauda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical, Apple, Microsoft) ärihuvides. Kasutaja saab ise otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, mitut paneeli kasutatakse, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kolmandate osapoolte tarkvara pole Plasma 5 töölaua kohandamiseks vaja. Töölaua uuendused ilmuvad regulaarselt ja tehtava peenhäälestuse kohta avaldatakse pidevalt infot. KDE pakub vaieldamatult kõige laialdasemaid kohandamisvõimalusi, kuid need pole kohustuslikud. Vabalt saab töötada ka vaikimisi pakutavate seadetega. KDE on praeguseks hästi optimeeritud. Vahetult peale käivitamist kasutatakse vaid 0,42 GiB muutmälu, mis on pea kolm korda vähem kui GNOME töölaua korral. Tänapäevast SSD-salvestit kasutades käivitub ja sulgub arvuti kiiresti ning töölaud reageerib kiiresti.

Miks Manjaro KDE aga mitte Ubuntul põhinevad KDE neon või Kubuntu? Maitse asi. Mulle meeldib Arch linuxil põhinev pidevalt uuendatav Manjaro KDE, kuna selle töölaua ja rakendusprogrammide uuendused ilmuvad pärast eelnevat kontrollimist paari nädala jooksul (KDE neon järgmisel päeval, Kubuntu mõne kuu kuni poole aasta pärast). Rakendusprogrammide jaoks pole vaja kasutada ppa-varamuid. Koodekid on paigaldatud. ID-kaardi tarkvara ei tööta, kuid probleemi lahendab mobiil-ID. Olen Manjaro KDE-d kasutanud juba ligi kolm aastat ja olen sellega rahul. Uuenduste paigaldamisega pole probleeme olnud, viirustest rääkimata. Arvuti ega töölaud pole kordagi rippuma jäänud.

Minu tähtsamad rakendusprogrammid on brauserid Firefox ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba), meiliprogramm Thunderbird, kontoritarkvara LibreOffice, videoredaktor Kdenlive, fotohaldur/redaktor digiKam ja meediapleier VLC.

Kuna olen Ubuntu kasutamisest loobunud, siis pole motivatsiooni selle põhjalikumaks uurimiseks. Kõik mis puudutab KDE-töölauda ja Manjarot on kajastatud vastavates artiklites, viimased uudised neile lisatud linkides, mida olen pidevalt uuendanud. Kavatsen seda jätkata.

KDE ja Manjaroga seonduvat vt lehelt KDE Plasma 5 & Manjaro KDE.

21. aprill 2019



I used Plasma and GNOME for a month each, here are my impressions !

7 Reasons Why I Use Manjaro Linux And You Should Too