Milline operatsioonisüsteem, milline töölaud?

Arvo Mägi

Pärast arvuti käivitamist ja sisselogimist, kuvatakse kuvari ekraanil pilt – töölaud. Milline see on, sõltub kasutatavast operatsioonisüsteemist, Linuxi korral valitud distrost. Enamik arvuteid turustatakse eelinstalleeritud Windows või MacOS operatsioonisüsteemiga, kuna see on müüjatele tulus. Arvuti ostja maksab ka operatsioonisüsteemi ja rakendusprogrammide (nt MS Office) eest. Praegu on arvutitesse paigaldatud Microsft Windows 88%, Apple MacOS 8%, Linux 3% ja BSD 1%. Need numbrid on ligikaudsed, kuid peegeldavad siiski üldist olukorda piisavalt hästi. Ilma operatsioonisüsteemita arvuteid saab Eestis osta Ordilt. Eestis on müügil ka mõningaid eelinstalleeritud Linuxiga Delli arvutite mudeleid. Üldiselt tuleb Linux ise paigaldada, või Internetist mõni Linuxiga arvuti tellida.

Microsoft Windowsi töölaua korral on ekraani alumisel serval paneel, mille vasakus otsas paikneb menüü. Nii on see olnud aegade algusest peale.




MacOS töölaual on paneel ekraani ülemisel serval, alumisel serval on dokk, kus paiknevad programmide käivitusikoonid. Kasutaja peab leppima sellega, millist töölauda peavad parimaks Microsofti või Apple bossid, töölaua kohandamise võimalused on piiratud, litsentsitingimused ahistavad.




Linuxi kasutajatel on valikuvõimalus suurem ja kogu tarkvara on tasuta. Erinevaid aktiivseid Linuxi distrosid on üle saja ja paljud neist pakuvad mitut erinevat töölauda. Algajale on üheks sobivamaks MATE töölaud, mis võimaldab ühe klahvivajutusega valida sobiva paneelide paigutuse, sh nagu Windows, MacOS, GNOME 2 või Unity. Vaikimisi on paneel ekraani alumisel serval. Loomulikult võimaldavad kõik distrod valida meelepärase taustapildi. Järgmisel pildil on Linux Mint 18.3 MATE töölaud.




Paljud peavad parimaks Windowsi alternatiiviks Linux Mint Cinnamoni, mis on Distrowatchi vaadatavuse edetabelis esikohal. Sarnaneb Windowsile, on kiire, tuvastab hästi riistvara, on viiruste- ja nuhkimisvaba, hästi kohandatav ja seejuures tasuta (nagu ka muud Linuxi distrod). Vaikimisi on paneel ekraani alumisel serval. Soovi korral võib selle tõsta ülemisele servale ja alumisele paigaldada mõne doki, nt Cairo dock. Siis sarnaneb töölaud MacOSile. Linux Mint Cinnamon 18.3 tarkvarakeskus toetab flatpak-konteinerpakke, mis võimaldab kasutada uusimat rakendustarkvara.



Kõige paremini kohandatav on Plasma 5 töölaud (simple by default, and powerful when needed). Paneel võib paikneda mistahes ekraani serval ja olla lühem kui ekraani serv. Kasutada võib mitut paneeli. Paneelil võib olla mitu menüüd (valida saab viie erineva menüü hulgast). Kõiki töölaua elemente saab kohandada ilma lisaprogramme kasutamata. Vaikimisi on paneel ekraani alumisel serval. Plasma töölauaga töötab Latte-dock.




Canonical on Ubuntu 17.10/18.04 distrodes loobunud Unity töölauast ja läinud üle GNOME töölauale, kuid säilitanud vanadest versioonidest tuttava töölaua välimuse (paneel ekraani vasakul küljel), sest originaalsel GNOME 3 töölaual pole ühtegi programmide käivitajatega paneeli.




Milline Linuxi distro ja töölaud valida, on maitse asi. Mina eelistan Plasma 5 töölauaga Manjaro KDE Linuxit. Põhineb Arch Linuxil. Tarkvara uuendatakse 3-4 korda kuus. Selleks pole vaja ppa-varamuid. Koodekid on paigaldatud. ID-kaardi tarkvara ei tööta, kuid selle probleemi lahendab mobiil-ID.





Viimati täiendatud 18.05.18



Future Of Linux Operating Systems On Desktop Computers

Switching From Windows To Linux

10 Best Linux Desktop Environments And Their Comparison

And the best distro of 2017 is ...

Reasons Why You Should Replace Windows With Linux Mint

Linux Mint 18.2 "Red" Sonya - Distro the Destroyer

Linux Mint 18.3 "Sylvia" Is Available To Download (hea ülevaade)

Mint 18.3: The best Linux desktop takes big steps forward

Linux Mint 18.2 Screenshots Tour

Manjaro Linux - One Of The Finest Linux Distros

Manjaro 17.0.2 KDE Review: Looks Gorgeous, Responsive & Power Efficient

Ubuntu MATE 17.10 Welcomes Unity Fans with New Mutiny Layout, Ships with Snaps

Best Desktop Environment

Ubuntu Budgie 18.04 Review: The Perfect Blend of Ubuntu and Budgie Desktop New!